Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Joanny Kulmowej w Komarowie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Monografia szkoły

MONOGRAFIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOMAROWIE
 
 Pierwszym Kierownikiem Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego w Komarowie ówczesnej gminy Nowogard była Pani Adamczyk. Ona też w roku szkolnym 1947/48 przyjęła pierwszych uczniów do klasy I ( rocznik 1939, 1940). W roku następnym 1948/49, kierownikiem szkoły została Pani J.Szatkowska. Kierowała placówką, która mieściła się w budynku mieszkalnym, gdzie do dyspozycji uczniów i nauczycieli były 3 izby lekcyjne. Lekcje odbywały się w klasach łączonych ( I-IV) .
W roku szkolnym 1953/54 utworzono klasy I-VI. Uczęszczało 34 uczniów. Rok później chodziło do szkoły 45 uczniów i uczyło ich 2-ch nauczycieli. Kierownikiem szkoły był Ignacy Waśkowiak. W późniejszych latach na stanowiskach kierowniczych byli: Janina Głogowska, Kazimiera Michalska, Zenona Zwolińska, Janina Bryła. W roku szkolnym 1957/58 do szkoły uczęszczało 70 uczniów. Powstała szkoła siedmioklasowa o klasach łączonych. Pani kierownik Bigiert pisała: „ Szkoła mieściła się do 17.11.1958r. w budynku starym . Izb lekcyjnych było trzy, jednak od listopada, nauka odbywała się w dwóch, gdyż w trzeciej piec był nie do użytku. Lekcje odbywały się na dwie zmiany i trwały od godziny 8.00-16.30. Od 17.12.1958r. szkoła mieści się w nowym budynku ( mieszkalnym) szkolnym, odremontowanym z budynku mieszkalnego. Obejmuje trzy klasy, sale gimnastyczne i kancelarie. Na piętrze są mieszkania dla nauczycieli. Na podwórzu mieszczą się budynki gospodarcze. Jeden jest zupełnie zniszczony i przeznaczony do rozbiórki, w drugim przewidziana jest naprawa dachu i powały. W miesiącach lipcu i sierpniu będą przeprowadzone naprawki w budynku szkolnym. Budynek z zewnątrz jest nieotynkowany i nie ma ogrodzenia. W roku szkolnym 1958/59 było 67 uczniów i uczyło 3-ch nauczycieli...... 
Lekcje gimnastyki prowadzone są w sali gimnastycznej, w dniach pogodnych na świeżym powietrzu. W szkole działa Koło P.C.K. Wzięto udział w wystawie międzynarodowej w Kanadzie, wysyłając eksponaty. Opiekun koła Pani Kierownik Izabela Beigert w dowód uznania otrzymała Uchwałą Zarządu Głównego PCK- Warszawa Odznaką Honorową IV stopnia. Gratulujemy. W szkole również działało Szkolne Koło Odbudowy Warszawy. Wszyscy uczniowie byli członkami koła i sumę 120,- wysłano na rachunek PKO Warszawa w miesiącu styczniu 1959r. W szkole również działało Towarzystwo Popierania Budowy Szkół. Uczniowie zbierali makulaturę , butelki i pieniądze . Ze sprzedaży butelek i dobrowolnych składek zebrano kwotę 160,- którą przekazano na PKO”.
Od 1 września 1960 r. do marca 1963r. kierownikiem szkoły była Pani Zofia Śliwa-Reginia. Wprowadziła dodatkowe , nowe zajęcia pozalekcyjne: koło historyczne, przyrodniczo-geograficzne. Zabroniła stosowania kar cielesnych i zostawiania uczniów za karę po lekcjach. Zaleciła stosowania ćwiczeń kształtnego pisania w kl. II,III. Poleciła wychowawcom zaznajomić dzieci z regulaminem uczniowskim (1962r.). W następnych latach na kierowniczych stanowiskach byli: Krystyna Fijałkowska, Wiesław Reginia, Bolesław Majewski, Krystyna Grawińska. Prowadzono zajęcia pozalekcyjne: LOK, PCK, SKO, LOP, drużynę harcerską, chór szkolny, koło recytatorskie .
W związku z utworzeniem Zbiorczej Szkoły Gminnej w Lubczynie, do Szkoły Podstawowej w Komarowie uczęszczały dzieci do klasy I-IV. W roku 1976 szkołę zlikwidowano.
 Dnia 01 września 1988r, powstała 3 – klasowa szkoła podstawowa.
„Po dwunastoletniej przerwie nasza wieś znów tętni radością i śmiechem dzieci” – takie słowa zapisała w kronice Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Komarowie   Teresa Bugajska. Po długoletniej przerwie wybudowany został nowy budynek szkolny. Przy jego wznoszeniu pracowało kilka firm, a także mieszkańcy naszej wsi. Prace porządkowe obejścia szkoły prowadzili żołnierze z Białunia i Mostów. Nasi rodzice przepracowali łącznie 360 godzin. Pracownicy miejscowego PGR brali udział w pracach porządkowych wywożąc piach i gruz, a przywożąc czarnoziem. Oni też przygotowali boisko pod zasiew trawy, a następnie ją zasiali i przywałowali cały teren. My wszystkim bardzo dziękujemy!
Dyrektorem szkoły została Pani Teresa Bugajska, nauczycielami Pani Radłowska Daria, Sapikowska Marzena, Kurczyk Irena. Placówka pracowała 5 dni w tygodniu. W soboty organizowano zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, imprezy służące upowszechnianiu kultury, sportu, turystyki i inne zajęcia pozalekcyjne. W soboty pracujące organizowano zajęcia zapewniające opiekę wszystkim dzieciom. Zorganizowano w szkole dożywianie (bułka + napój mleczny).
W tym roku odbyły się dwie duże imprezy gminne Dożynki 88 oraz Festiwal Zespołów Ludowych, w których brali udział nie tylko mieszkańcy naszej wsi, ale i całej gminy oraz kandydaci na posłów do Sejmu z ramienia ZSL.
W roku szkolnym 1989/1990 utworzono klasę IV. Powstały koło SKO, PCK, teatralne. zuchy. Do obwodu szkoły należą: Komarowo, Nadrzecze i Jankowo.
W roku szkolnym 1990/91 utworzono klasę V. Powróciła do szkoły nauka religii, którą prowadził ksiądz Józef Walewicz.
W roku szkolnym 1991/92 utworzono klasę VI. Do szkoły uczęszczało 74 uczniów.
W roku szkolnym 1992/93 utworzono odział „0” ( przeniesiony ze zlikwidowanego przedszkola) oraz klasę VII, VIII. W tym roku opracowano statut szkoły.
W roku szkolnym 1994/95 dyrektorem szkoły została Pani mgr Irena Kurczyk. Pod jej kierunkiem wprowadzono innowację pedagogiczną: nauczanie zintegrowane w klasach I-III metodą Janiny Korzańskiej, nowy wzór świadectw z logo szkoły oraz ocenianie opisowe. Integracja społeczności lokalnej ze szkołą wpłynęła korzystnie na pracę szkoły. Odzwierciedliło się to między innymi w organizowaniu rokrocznie uroczystych Spotkań Opłatkowych, Balów Karnawałowych dla dzieci, renowację boiska szkolnego z torem przeszkód, pracę na rzecz szkoły – malowaniem elewacji i pomieszczeń szkoły.
Szkoła posiada również bogatą ofertą kulturalno-edukacyjno-sportową dla młodych, i nie tylko, mieszkańców okolicznych wsi. W szkole działają dwa Uczniowskie Kluby Sportowe: „Pikander” szerzący sztukę taneczną oraz „Omega” trenujący zawodników w tenisie stołowym. Dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności oraz poszerzać swoje wiadomości również na licznych kołach zainteresowań: Koło Teatralne, Koło Ligi Ochrony Przyrody, Koło Sportowe, Koło Plastyczne, a także na licznie organizowanych szkolnych konkursach: literackich, recytatorskich, plastycznych, ekologicznych itp. Dodatkowo dzieci uczą się języka angielskiego oraz uczęszczają na zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Wszystko to powoduje, że nasza szkoła prócz realizacji zadań oświatowych staje się ważnym ośrodkiem rekreacyjno-sportowym i edukacyjnym dla społeczności lokalnej.
W roku szkolnym 1998/99 została przeprowadzona Reforma Oświatowa. W wyniku utworzenia gimnazjów Szkoła Podstawowa w Komarowie została przekształcona z ośmioletniej na sześcioletnią.  
Znaczące nagrody i wyróżnienia
W roku szkolnym 2000/2001 szkoła zdobyła I-sze miejsce w gminie, w konkursie  pod hasłem „Nasza piękna szkoła”. W konkursie na „Najlepiej pracujące szkolne koło LOP” w roku szkolnym 2001/2002 uzyskaliśmy drugą lokatę W roku 2003/2004 zostaliśmy laureatem konkursuSzkoła Środowiskowa”. „Góra Grosza” to konkurs, w którym od kilku lat bierzemy aktywny udział i zdobywamywysokie lokaty –rok 2003 i 2004 – I miejsce w Polsce, w latach 2002, 2005, 2007 – I miejsce w województwie. Dwukrotnie, w roku 2004 i 2006 z rąk pana burmistrza otrzymaliśmy Nagrodę Specjalną BARNIM w kategorii Oświata i Wychowanie. W czerwcu 2006r. podczas IX Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia uzyskaliśmy tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej szkół. Wiosną 2006r. uczeń kl. II   międzynarodowy konkurs KANGUREK ukończył z wynikiem bardzo dobrym, a w 2009r. uczeń kl. VI otrzymał wyróżnienie. Wyróżnienie, w wojewódzkim etapie „Małego Konkursu Recytatorskiego”, w roku szkolnym 2006/2007 otrzymała uczennica klasy VI, a jej młodsza koleżanka w roku szkolnym 2008/2009 została laureatem „Malego Gminnego Konkursu Recytatorskiego” oraz była wyróżniona w „Małym Konkursie Recytatorskim” na szczeblu powiatowym.
W roku szkolnym 2009/2010 utworzono oddział integracyjny. Uczęszczają do niego m.in. dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami zachowania.
 Piękne położenie oraz przyjazna atmosfera panująca w placówce pozwalają w pełni realizować przyjęte przez nas hasło: „Wesoła szkoła”, a także w pełni realizować edukację przyrodniczo-ekologiczną. Kadra nauczycielska z bogatym doświadczeniem pedagogicznym  dba o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, by umiejętnie wykorzystywali najnowsze zdobycze techniki, jak i pozostali również wrażliwi na piękno otaczającej nas przyrody.
Okolica szkoły posiada korzystny mikroklimat, co pozwala na aktywny wypoczynek dzieci i młodzieży. Sprzyjają temu wspaniałe tereny rekreacyjne stworzone przy szkole:  boisko do piłki koszykowej, boisko do piłki nożnej, a także plac zabaw. Pozwala to na organizację wielu imprez rekreacyjno-sportowych. Wyposażenie szkoły w odpowiedni sprzęt sportowy umożliwia kształtowanie u dzieci i młodzieży umiejętności ruchowych służących zdrowiu oraz na organizację corocznego Turnieju Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Goleniów i Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Goleniowa, którego w 2010 roku odbyła się już czternasta edycja .
 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Izolda Karmazyn-Kanonowicz 21-04-2010 16:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-04-2010
Ostatnia aktualizacja: - 21-04-2010 16:23